Az elmúlt évtized első fele a hazai hulladékgazdálkodási szabályozás jelentős fejlődését hozta magával, amely egyúttal jelentősen megnövelte a helyi önkormányzatokra háruló feladatokat és felelősségét is. Az Európai Unió előírásait figyelembe véve, hazánkban a települési szilárdhulladék-kezelési kötelezettséget a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény szabályozza, melynek értelmében a települési önkormányzatok 2003. január 1-ig kötelesek voltak a szilárd hulladék kezelésére közszolgáltatást szervezni, amelynek legalább a hulladék ingatlantulajdonosoktól történő begyűjtésére és ártalmatlanítására ki kell terjednie.
A hulladékgazdálkodással kapcsolatban lefektetett irányvonalak
A rekultivációs program célja: a jelenlegi hulladéklerakási gyakorlat megváltoztatása
A komplex projekt legfőbb célkitűzése alapjaiban változtatni a jelenlegi hulladéklerakási gyakorlaton.
A végső cél, hogy kizárólag a szakmai anyagokban megfogalmazottak szerint működő, a környezetvédelmi követelményeket teljes egészében kielégítő lerakók fogadják a kitermelt hulladékot.
A nem megfelelően kialakított tárolók és lerakók bezárása és felszámolása és/vagy korszerűsítése után szükséges:
A fejlesztések során a Dél-Dunántúlon az új irányvonalaknak megfelelő lerakók jönnek létre, amelyek a szállítási útvonalak racionalizálásával, a korszerű technológiák alkalmazásával biztosítják a környezetterhelés minimálisra csökkentését.